Parafia św. Macieja Apostoła w Zabrzu-Maciejowie
św. Maciej - figura

 

ew35

XX Niedziela Zwykła

O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!

 

Mt 15,21-28

Jezus podążył w stronę Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych okolic, wołała: Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha. Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem. Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: Odpraw ją, bo krzyczy za nami! Lecz On odpowiedział: Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela. A ona przyszła, upadła przed Nim i prosiła: Panie, dopomóż mi! On jednak odparł: Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom a rzucić psom. A ona odrzekła: Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą z okruszyn, które spadają ze stołów ich panów. Wtedy Jezus jej odpowiedział: O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz! Od tej chwili jej córka została uzdrowiona.

                                       

 

Rozważanie:

 

Dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że Bóg nie zostawia na pastwę losu nikogo, kto Mu zaufał. Również tych, którzy w naszych oczach być może nie zasłużyli na przychylność Pana Boga. Ale warto się zastanowić nad czymś jeszcze… - nad naszą skłonnością do zatrzymywania Bożej życzliwości tylko dla siebie i tych, których uznajemy za tego wartych. W naszym Kościele, w parafiach i wspólnotach, w miejscach pracy i rodzinach, w głębi naszego własnego serca – jesteśmy narażeni na pokusę wykluczania innych z Bożego zmiłowania. Będzie nam łatwiej oprzeć się tej pokusie, gdy uświadomimy sobie, że wszelkie nasze sukcesy, zwycięstwa w zmaganiu o dobro, zawdzięczamy łasce Pana Boga. Wówczas będzie rosła nasza wdzięczność i rozszerzy się serce także na tych, których do tej pory spisywaliśmy na straty.
Jak długa jest lista moich „wykluczonych”? Kto się na niej znajduje? Pomyślmy o tych ludziach. Przypomnijmy sobie ich twarze. I spróbujmy uświadomić sobie: także tym dla tych ludzi Pan Bóg jest łaskawy. Bo Jego zmiłowanie nie ma żadnych granic.