Grupy parafialne
św. Maciej - figura
Dzieci Maryi to dziewczęta, które poprzez poznawanie TAJEMNICY MARYI pragną jeszcze mocniej przybliżyć się do Boga, zwane też popularnie Mariankami. Naśladowanie Maryi pomaga im budować świat Boży.

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (święto dziewcząt, a zwłaszcza Marianek), niektóre dziewczynki wstępują do Grona Dzieci Maryi. Odtąd jako Marianki pragną naśladować Matkę Jezusa, przedstawiać Jej swoje prośby i problemy, radości i smutki. W tym dniu składają także przyrzeczenie starsze Marianki i wtedy otrzymują medalik ze wstążką w odpowiednim do wieku kolorze. Marianki uczestniczą w nabożeństwach ku czci Najświętszej Maryi Panny. Szczególnym i zarazem jednym z najpiękniejszych miesięcy w kalendarzu Dziecka Maryi jest maj. W tym miesiącu każda Marianka przychodzi codziennie do kościoła i uczestniczy w nabożeństwie majowym.
Marianki

Historia Dzieci Maryi

 rozpoczęła się we Francji. Sięga roku 1830, gdy młodej siostrze Katarzynie Laboure objawiła się Matka Boska...


Matka Boska ubrana była w płaszcz koloru srebrzysto-niebieskiego. Jej ramiona zwrócone były ku ziemi. W pewnym momencie na jej dłoniach pojawiły się pierścienie, z których zaczęły wychodzić promienie światła. Niepokalana poleciła jej przygotować medalik, obiecała przy tym, że wszyscy, którzy będą go nosić otrzymają wiele łask. Maryja chciała również, by młode dziewczęta poświęcały się jej bardziej niż dotychczas. Na skutek tej prośby Katarzyna utworzyła stowarzyszenie Dzieci Maryi. 

Cudowny Medalik

Na pierwszej stronie widnieje postać Maryi. Jej skierowane ku ziemi ręce są symbolem łask i otwartości  dla ludzi. Promienie światła oznaczają życie, zbawienie i szczęście. Glob na którym stoi jest przejawem władzy, która jest nieograniczona. Widoczny wąż u jej stóp symbolizuje zło, szatna i walkę dobra ze złem. Wokół Maryi wypisane są słowa: O MARYJO BEZ GRZECHU POCZĘTA MÓDL SIĘ ZA NAMI, KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKAMY.

Po drugiej stronie w samym środku znajduje się litera „M” zakończona krzyżem, który jest symbolem Jezusa ukrzyżowanego, w Nim łączy się niebo i ziemia. Pod literą zostały umieszczone dwa oznaczające miłość do Boga serca: w koronie cierniowej – Jezusa  i przebite mieczem boleści – Maryi. Widoczne gwiazdy są odzwierciedleniem dwunastu apostołów. 

Dzieci Maryi w naszej parafii

W naszej parafii jest 10 marianek. Uczestniczymy w nabożeństwach ku czci Najświętszej Maryi Panny i uroczystościach parafialnych. Naszym najważniejszym świętem jest Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia), w tym dniu przyjmujemy do naszego grona dziewczynki pragnące do niego należeć, otrzymują wtedy medalik z wstążką koloru żółtego. Starsze dziewczęta odnawiają swoje przyrzeczenia, następuje także zmiana ich wstążki (kolejno na kolor różowy, zielony, niebieski). 

 

Msze Święte

Dni powszednie
poniedziałek – 8.00
wtorek – 18.00
środa – 8.00
czwartek – 18.00
piątek – 18.00
sobota – 8.00, 18.00

Msza szkolna
Pierwszy piątek miesiąca – 17.00

Niedziele i święta
8:00, 10:30, 18:00