Ogłoszenia duszpasterskie
św. Maciej - figura

Ogłoszenia duszpasterskie

19 - 26 listopada 2017

1. Dziś przypada XXXII Niedziela Zwykła, a to oznacza, że rok liturgiczny zbliża się do końca. Czytania mszalne przygotowują nas na powtórne przyjście Chrystusa, zwane Paruzją, która zamknie dzieje świata. Chrystus Pan przybędzie jako Sędzia – Król, by raz na zawsze oddzielić dobro od zła i – jak to mówimy w każdym Credo mszalnym – Jego panowaniu nie będzie końca. Jest to prawda wiary znana już pierwszym chrześcijanom, a którzy bardzo się nią przejmując, kończyli swe modlitwy zawołaniem: Marana tha – Przyjdź, Panie Jezu! Przeżywamy dziś po raz pierwszy Światowy Dzień Ubogich. Bóg zapłać za złożone dziś ofiary.

2. We wtorek, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, św. Joachim i św. Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu św. Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto. Dziś, wspominając tamto ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Panu Bogu i szukania Jego woli.

3. W środę, 22 listopada przypada wspomnienie świętej Cecylii, patronki muzyki kościelnej. W tym dniu przypada także comiesięczny dzień św. Rity. O godz. 17.30 – nabożeństwo do św. Rity – patronki spraw trudnych z ucałowaniem relikwii i skierowaniem do niej własnych próśb. Po nabożeństwie – Msza św. w intencji czcicieli św. Rity z pobłogosławieniem róż. Nie będzie Mszy św. porannej.

4. W sobotę, 25 listopada przypada wspomnienie świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.

5. W przyszłą niedzielę, 26 listopada, będziemy przeżywali uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela przed Adwentem. Tradycyjnie uroczystość Chrystusa Króla jest świętem Akcji Katolickiej. Organizacja ta, powołana przez papieża Piusa XI w roku 1928, zrzesza osoby pragnące promować i wprowadzać w życie społeczne nauczanie Kościoła w ścisłej współpracy z hierarchią Kościoła. Zadaniem członków stowarzyszenia jest oddziaływanie na bliskie im środowiska, zwłaszcza związane z miejscem pracy, dokąd nie zawsze mogą dotrzeć kapłani. Jest to praca ewangelizacyjna i formacyjna, prowadzona tak wśród własnych członków, jak i w najbliższym otoczeniu.

6. Również w przyszłą niedzielę z racji wcześniejszego wspomnienia św. Cecylii o 8.00 – Msza św. w intencji wszystkich członków chóru parafialnego.

7. Dziękuję mieszkańcom ulicy Maszyńskiego, którzy wczoraj pomogli w sprzątaniu naszego kościoła. W przyszłą sobotę zapraszam do pomocy mieszkańców ulicy Prenżyny.

8. Wolne intencje w listopadzie: 29.11 (7.00), w grudniu: 09.12 (7.00), 16.12 (7.00).

9. Przypominam, że podczas tegorocznego okresu Bożego Narodzenia 2017/2018, ze względu na to, że po kolędzie będę chodził sam, odwiedzę wyłącznie tych parafian, którzy wypełnią zaproszenie na kolędę. Dlatego do 10 grudnia włącznie można wypełniać zaproszenia i wrzucić je do skarbonki stojącej przy bocznym ołtarzu po lewej stronie. Treść tych zaproszeń jest również dostępna na stronie internetowej. Jest też alternatywna – łatwiejsza – droga zaproszenia na kolędę – wystarczy, nie wychodząc z domu wypełnić formularz zaproszenia bezpośrednio z naszej strony internetowej. Na podstawie zaproszeń na 17 grudnia zostanie sporządzony plan kolędy, uwzględniający tylko parafian, którzy wypełnili zaproszenie. Wypełnienie zaproszenia nie jest ani trudne, ani pracochłonne, a bardzo ułatwi planowanie czasu kolędy na każdy dzień odwiedzin duszpasterskich, dlatego bardzo proszę nie bagatelizować tej prośby. Nie będzie możliwe zaproszenie księdza „przy okazji” wizyty u sąsiada. Nieprzekraczalny termin składania zaproszeń to 10 grudnia 2017. Proszę zatroszczyć się także o osoby starsze czy niewychodzące z domu i, jeśli wyrażają taką chęć, wypełnić również dla nich zaproszenie.

Msze Święte

Dni powszednie
poniedziałek – 7.00
wtorek – 18.00
środa – 7.00
czwartek – 18.00
piątek – 18.00
sobota – 7.00, 18.00

Msza szkolna
Pierwszy piątek miesiąca – 17.00

Niedziele i święta
8:00, 10:30, 18:00