Ogłoszenia duszpasterskie
św. Maciej - figura

Ogłoszenia duszpasterskie

23 lutego - 01 marca 2020 r.

1. Dzisiaj przypada VII Niedziela Zwykła. Powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim, dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy. Jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego, głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień pamiątki zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc udział we Mszy świętej, poświadczamy naszą wiarę, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie. Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na nasze parafialne inwestycje. Bóg zapłać za złożone dziś ofiary.

2. Również dzisiaj rozpoczynają się Dni Eucharystyczne przed środą popielcową. Porządek adoracji Najświętszego Sakramentu
w niedzielę:

• 15.00 - Grupa Caritas i korzystający z pomocy Caritas
• 16.00 - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
• 17.00 - adoracja prywatna

w poniedziałek i wtorek:

• 13.00 - Pestalozziego, Norwida, Srebrna, Sobieraja, Gałczyńskiego, Madei,
• 14.00 - Fontanusa, Objazdowa, Rybnicka, Na Łuku, Kruczka, Myśliwska, Przyszowicka, Gierałtowicka,
• 15.00 - Kondratowicza, Rzeczna, Tylna, Orląt Lwowskich, Hubera, Żelazna, Ściegiennego, Staropolska, Uchodźców, Knurowska,
• 16.00 - dzieci, młodzież, Wolności, Zaolziańska, Maszyńskiego, Prenżyny, Banacha,
• 17.00 - adoracja wspólna,
• 17.30 - zakończenie adoracji

3. 26 lutego, przypada środa popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze św. tego dnia o godz.: 7.00, 17.00 i 18.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Tego dnia kolekta dla misjonarzy. Od środy popielcowej do niedzieli – kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

4. Przypominam, że w środę popielcową wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych.

5. Bardzo dziękuję mieszkańcom ul. Wolności 22 – 36 (parzyste). W przyszłą sobotę na godz. 8.00 do pomocy w sprzątaniu kościoła proszę mieszkańców ul. Wolności 63 (hotel) oraz 67, 67a i 67b.

6. Przypominam młodzieży, że 27 lutego o godz. 18.00 w par. św. Andrzeja udzielany będzie sakrament bierzmowania. Ostatnia próba przed bierzmowaniem w środę 26 lutego o godz. 18.00 (próba ze świadkiem). Z racji udzielenia sakramentu bierzmowania w czwartek 27 lutego kancelaria parafialna będzie nieczynna i nie będzie Mszy św. wieczornej.

7. Od piątku rozpoczniemy sprawowanie nabożeństw drogi krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich parafian na godz. 17.30, a dzieci na godzinę 17.00. Od przyszłej niedzieli o godz. 17.00 będziemy śpiewać gorzkie żale i słuchać nauk pasyjnych, które wygłosi ks. Karol Darmas z par. św. Jadwigi w Zabrzu.

Msze Święte

Dni powszednie
poniedziałek – 7.00
wtorek – 18.00
środa – 7.00
czwartek – 18.00
piątek – 18.00
sobota – 7.00, 18.00

Msza szkolna
Pierwszy piątek miesiąca – 17.00

Niedziele i święta
8:00, 10:30, 18:00