Wydarzenia
św. Maciej - figura

W dniu 05. czerwca 2011 r. w naszym kościele pw. Św. Macieja Ap. odbył się wyjątkowy koncert zorganizowany przez Radę Dzielnicy Zabrze-Maciejów oraz Księdza Proboszcza Rudolfa Wilczka.
Usłyszeliśmy najwspanialsze dzieło – Oratorium Stabat Mater  Op. 58  Antoniego Dworzaka.

 


Kompozycja ta została oparta na średniowiecznym tekście Stabat Mater Dolorosa (Stała Matka Boleściwa) autorstwa włoskiego poety i mistyka franciszkańskiego Jacopone da Toti – opisującym cierpienia Marii pod krzyżem na Golgocie.
Inspiracją do napisania tego głęboko religijnego dzieła przez Antoniego Dworzaka stała się śmierć córki Józefiny, a dwa lata później dwojga młodszych dzieci Rużeny i Otokara. Naznaczona osobistym cierpieniem kompozycja wyraża żal, rozpacz, ogromną boleść, smutek i bezsilność.
Utwór składa się z 10 - ciu części, wykonywanych przez solistów, chór i orkiestrę symfoniczną.

Tę niecodzienną ucztę duchową zgotowali nam artyści – muzycy Filharmonii Zabrzańskiej, na zakończenie swojego 61 - go sezonu artystycznego, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego; jednocześnie dla uczczenia 75 - tej rocznicy poświęcenia naszej świątyni.
Oprócz znakomitej orkiestry podziwialiśmy chór „Resonans con tutti", który prowadzą i przygotowali Pani Maria Kroczek i Pan Waldemar Gałązka oraz znakomitych wokalistów, wspaniałych śpiewaków o przepięknych barwach głosu.

Usłyszeliśmy ich zarówno w partiach solowych, jak i w duetach.

Wystąpili:
Beata Witkowska - Glik - sopran,
Magdalena Spytek - mezzosopran,
Adam Zdunikowski - tenor,
Martin Gurbal (Słowacja) - bas.

Orkiestrą oraz chórem dyrygował maestro Sławomir Chrzanowski.

Serdeczne i gorące podziękowania składamy Panu Dyrektorowi Sławomirowi Chrzanowskiemu i artystom za tak znakomite wykonanie tego potężnego dzieła.

Było to już szóste spotkanie z Filharmonią Zabrzańską na terenie naszej Parafii. Muzyka jaką usłyszeliśmy choć monumentalna, a w wielu miejscach nawet patetyczna, przepełniona bogactwem pomysłów muzycznych oraz charakteryzująca się zmiennością uczuć, pozostanie na długo w naszej pamięci. Posiada ona ogromną moc uwrażliwiania człowieka, co ma szczególne znaczenie przy obecnym tempie życia, w którym człowiek marnuje lub wręcz niszczy swe wnętrze; wartości duchowe są zatracane albo zostają spychane na dalszy plan.

Jesteśmy wdzięczni, że znaleźli Państwo czas w to czerwcowe popołudnie i przyjęli nasze zaproszenie, byśmy mogli wspólnie nieco otrząsnąć się z tej gęstej atmosfery codziennego pośpiechu.

Myślę, że ten wyjątkowy koncert przypomniał nam, że są wartości ważniejsze w naszym życiu, których nie należy tracić, pozwolił nabrać głębszego oddechu, ażeby:
Dostrzec,                                Poczuć,                                  Usłyszeć
- podmuch Światła, aby Boże Piękno wchodziło w naszą szarą codzienność.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym koncercie oraz osobom, które włączyły się w jego przygotowanie.


Przewodnicząca Rady Dzielnicy Zabrze-Maciejów
Krystyna Postrzednik

Msze Święte

Dni powszednie
poniedziałek – 7.00
wtorek – 18.00
środa – 7.00
czwartek – 18.00
piątek – 18.00
sobota – 7.00, 18.00

Msza szkolna
Pierwszy piątek miesiąca – 17.00

Niedziele i święta
8:00, 10:30, 18:00