Wydarzenia
św. Maciej - figura

W ubiegłą niedzielę już po raz trzeci w naszej parafii miało miejsce błogosławieństwo zwierząt. Mimo brzydkiej pogody i ulewnego deszczu zgromadziło się mnóstwo właścicieli zwierzaków wraz ze swoimi pupilami: psami, kotami, świnkami morskimi, chomikami, myszkami... Było ich więcej niż kiedykolwiek dotychczas. Przybyli nawet mieszkańcy z innych parafii – św. Kamila, św. Franciszka. Zwierzakom deszcz zupełnie nie przeszkadzał – wszystkie zachowywały się wzorowo i absolutnie nie sprawdziło się powiedzenie, że pies jest wrogiem kota. Wszystkie psy i koty zachowywały się przyjaźnie – „jakby dotknięte samym palcem Boga...".

Warto wspomnieć, że zwyczaj błogosławienia zwierząt jest ściśle związany ze wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu (przypadającym na 4 października), który szczególnie ukochał wszystkie stworzenia i nazywał je naszymi mniejszymi braćmi. Kierując się postawą św. Franciszka nauczmy się szanować każde stworzenie Boże. Ten szacunek wobec zwierząt często uczy nas szacunku i wrażliwości na drugiego człowieka, a poniewieranie stworzeniami Bożymi jest urąganiem samemu Bogu, Stwórcy – o czym tak często się zapomina.

Podczas błogosławieństwa ksiądz proboszcz zacytował słowa Allaina Bougraina-Dubourga:
„Czy wyobrażasz sobie świat bez zwierząt...?
...bez śpiewu ptaków, bez blasku psich oczu w podzięce za przyjazny gest, bez jelenia przemierzającego leśny dukt... Jakże smutny byłby taki świat! Prawdą jest, że im bardziej zamykamy się w miastach, tym dotkliwiej odczuwamy potrzebę naszych małych przyjaciół. Psy, koty, chomiki, świnki stały się częścią naszej rodziny. Ale nie jest to takie proste. Zwierzę obok nas to wielka odpowiedzialność. W pierwszym więc rzędzie nie należy myśleć o egoistycznej przyjemności, lecz o warunkach, jakie należy stworzyć zwierzęciu. Np. wzięcie do domu szczeniaka to początek długoletnich obowiązków. Musimy codziennie być z nim, wyprowadzać go na spacer, karmić i dbać o jego zdrowie. Podkreślam – zwierzęta ofiarują nam rzadko spotykany dar – prawdziwą przyjaźń".

Niestety nie zawsze pamiętamy o tym, że zwierzę nie jest i nie może być zabawką, którą wyrzucimy, jak nam się znudzi. Jak zauważył Karol Badziak:
„Dziś ludzi zwierząt się nie boją. Zwierzęta boją się ludzi. Więcej jest psów pokaleczonych przez ludzi niż ludzi pokąsanych przez psy".

Pamiętajmy na co dzień o tych naszych mniejszych braciach, szanujmy ich i uczmy tego szacunku nasze dzieci – jeśli staną się wrażliwe na potrzeby zwierząt, na ich odczucia, to uwrażliwią się także na drugiego człowieka, nauczą się bezinteresowności i poświęcenia, których tak bardzo brakuje w dzisiejszym świecie.

Zachęcamy do odwiedzenia galerii, w której zamieściliśmy kilka zdjęć z tego wydarzenia. Już dziś zapraszamy wszystkich na kolejne błogosławieństwo zwierząt w przyszłym 2012 roku.

Msze Święte

Dni powszednie
poniedziałek – 7.00
wtorek – 18.00
środa – 7.00
czwartek – 18.00
piątek – 18.00
sobota – 7.00, 18.00

Msza szkolna
Pierwszy piątek miesiąca – 17.00

Niedziele i święta
8:00, 10:30, 18:00