Wydarzenia
św. Maciej - figura

W dniu 19.01.12 spod Kościoła św. Macieja w Zabrzu-Maciejowie członkowie koła św. Rity wraz z Proboszczem udali się autobusem firmy Machura na Górę Św. Anny.

Celem pielgrzymki było odprawienie Mszy Św. w Bazylice św. Anny przy szopce zbudowanej przez franciszkanów. Prekursorem szopek był założyciel zakonu św. Franciszek z Asyżu. W czasie podróży, po modlitwie o bezpieczną jazdę, uczestnicy śpiewali pieśni do św. Anny, babci nowonarodzonego Jezuska. Wyjazd zbiegł się ze świeckim świętem „dnia babci", które to święto babcie obchodziły dzień później.

Po Mszy Św. i modlitwie był czas na pooglądanie pięknej, okazałej szopki /betlejki/, zbudowanej w prezbiterium oraz przywitanie się z Arabami zdążającymi z koniem i wielbłądem do Jezuska. Potem można było wypić kawę z własnych termosów.

Po wzmocnieniu, udaliśmy się do wioski Wysoka gdzie w bocznej kaplicy kościoła parafialnego zbudowana została ruchoma szopka, z pasącymi się barankami, śpiewającymi ptaszkami, pracującym młynem, latającym aniołkiem i wieloma innymi atrakcjami. Zapraszamy czytających do odwiedzenia tego miejsca.

Ostatnim celem podróży był Głogówek, do którego zdążaliśmy jadąc przez bliski sercu Gogolin koło pomnika Karolinki. Głogówek powitał nas bramą i basztą z XIV-XV wieku, rynkiem z pięknym ratuszem oraz kościołem parafialnym XIV-XVI w, który jest w trakcie renowacji. Obok rynku znajduje się klasztor ojców Franciszkanów i Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. W Domku Loretańskim znajduje się metrowej wysokości figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, wykonana z hebanu. Jest to wierna kopia włoskiego oryginału. Ponadto obok zamku znajduje się kaplica /grota/ grobu pańskiego, która była zamknięta dla pielgrzymów.

W czasie wolnym raczyliśmy się kawą i ciastkami w cukierni na pięknym rynku, po czym nastąpił powrót do domu. Do Zabrza słuchając i śpiewając kolędy dotarliśmy około 16-tej.

Na kolejne, tym razem literacko-poetyckie spotkanie przy świecach koła św. Rity, zapraszamy 9 lutego br.

Msze Święte

Dni powszednie
poniedziałek – 7.00
wtorek – 18.00
środa – 7.00
czwartek – 18.00
piątek – 18.00
sobota – 7.00, 18.00

Msza szkolna
Pierwszy piątek miesiąca – 17.00

Niedziele i święta
8:00, 10:30, 18:00