Wydarzenia
św. Maciej - figura

W czwartek 12 kwietnia 26 osobowa grupa Św. Rity wraz z kaiędzem proboszczem udała się autobusem do Muzeum Chleba w Radzionkowie.
Muzeum to założył i prowadzi pan Piotr Mankiewicz, który już od 25 lat zbiera eksponaty i z nich urządza tematyczne wystawy obejmujące lata sprzed wojny i czasy powojenne. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od oglądnięcia krótkiego filmu o historii piekarnictwa na naszych terenach. Następnie przeszliśmy na parter, gdzie znajdują się eksponaty dotyczące:

  • wyposażenia kuchni oraz urządzenia do prania, prasowania i mycia - jak to drzewiej bywało,
  • wyposażenie piekarni i urządzenia do przygotowywania ciasta na chleb oraz innych wypieków - tam wysłuchaliśmy prelekcji na temat szacunku do chleba dawniej i dziś, prowadzonej przez gospodarza tego obiektu oraz obejrzeliśmy film dotyczący tego tematu,
  • wyposażenia przedwojennej cukierni oraz przedwojennych wyrobów czekoladowych,
  • szkoły z przedwojennymi ławkami i przyborami szkolnymi - gdzie zrobiliśmy zdjęcie do pamiątkowego kalendarza,
  • prowadzenia biura wyposażonego w piękne meble oraz urządzenia do liczenia, począwszy od liczydeł, poprzez przedwojenne kasy i różne maszynki do sumowania, na komputerach skończywszy,
  • różnych tematów z kraju i ze świata.

W trakcie zwiedzania w przygotowanej dla nas sali z ciasta chlebowego piekliśmy bułki "plecionki". Po skończonym zwiedzaniu przyszedł czas na odpoczynek przy kawie i konsumpcję własnoręcznie przygotowanych plecionek.

Po wyjeździe z Radzionkowa udaliśmy się do Matki Boskiej Piekarskiej, ażeby Ją przywitać i Jej się pokłonić. Po modlitwie i zwiedzaniu pięknie ukwieconej tulipanami Bazyliki wróciliśmy do Zabrz 0 Maciejowa. Tą drogą uczestnicy składają Księdzu Proboszczowi podziękowanie za zorganizowanie tak pięknej i udanej pielgrzymki.

Następne spotkanie Grupy św. Rity odbędzie się w maju - wówczas planujemy przygotowanie wystawy rękodzielnictwa i twórczości literacko-artystycznej członków grupy i jej sympatyków. Zapraszamy!

Msze Święte

Dni powszednie
poniedziałek – 7.00
wtorek – 18.00
środa – 7.00
czwartek – 18.00
piątek – 18.00
sobota – 7.00, 18.00

Msza szkolna
Pierwszy piątek miesiąca – 17.00

Niedziele i święta
8:00, 10:30, 18:00