Wydarzenia
św. Maciej - figura

 

wydarzenia001W dniu 12. grudnia 2010 r o godz. 1600 w Maciejowie wystąpiła Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. „Otwórzmy serca” - tak brzmiało motto koncertu adwentowego, który odbył się w Kościele Parafialnym p.w. Św. Macieja Apostoła przy ul. Kondratowicza 15. Organizatorami byli Rada Dzielnicy Zabrze-Maciejów oraz K. Proboszcz miejscowej Parafii Rudolf Wilczek. Mieszkańcy mogli usłyszeć wspaniałe wykonanie utworów J. Brahmsa, Chadwick G. Whitefielda, J.S. Bacha, W. Świderskiego oraz muzykę inspirowaną nastrojem Świąt Bożego Narodzenia, dotykającą tematu wiary, tajemnicy Boga i człowieka. Wysłuchali kolęd amerykańskich i polskich.

 

Na zakończenie wspólne wykonanie kolędy „Bóg się rodzi” było dla niejednego mieszkańca wielkim przeżyciem i wzruszeniem.

 

Spędzony czas z orkiestrą i jej muzyką wniósł wiele radości, a radość była podwójna, gdyż koncert przypadł na niedzielę „Gaudete” – bo adwent to okres radosnego wyczekiwania na Zbawiciela – by noc w jasny dzień przemienić. Pozwolił na wyciszenie emocji po tym codziennym zabieganiu i zatroskaniu, wniósł ulgę i był natchnieniem na inność, niosącą spokój wszystkim, którzy zmagają się z życiem, z tym co nazywamy losem człowieka.

 

Podczas koncertu usłyszeliśmy również poezję Krystyna Postrzednik, która tematycznie nawiązywała do motta „Otwórzmy serca”, zwracając uwagę na wartości, jakie zatraca współczesny człowiek, a jednocześnie skłaniała do przemyśleń nad istotą naszego podążania.

 

A w dialogu jaki prowadzili miedzy sobą konferansjerzy Krystyna Postrzednik i Arnold Kokoszka przypomniane zostały słowa Arcybiskupa Gianfranco Ravasi, przewodniczącego papieskiej Rady ds. Kultury, włoskiego duchownego katolickiego, wybitnego biblisty, który powiedział, że: „połączony język kultury i wiary można określić jako największy nośnik współczesnego przekazu”.

 

Ileż treści i przekazu niesie ze sobą muzyka, potrafi ukoić ból, poderwać do działań, wyzwolić skrywane wartości, „że się pokocha to co niemożliwe”, skruszyć najbardziej zatwardziałe serce, „by ślady jego dobra przetrwały i posłużyły innym za drogowskaz”. A nawet jak pisał ksiądz Jan Twardowski „i wielcy grzesznicy na błysk mały przyklękną i wypłaczą się jednym tchem”.

Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdyż człowiek przeżywa różne dramaty, coraz częściej odczuwa samotność, a w kontaktach międzyludzkich dominuje banał, powierzchowność. Dlatego należy szukać nowych form komunikacji, które łączą, a do takich form należy język muzyki.

 

Koncerty w Maciejowie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej należą do takich, cieszą się ogromna popularnością i coraz większym uznaniem wśród mieszkańców i zaproszonych gości. Świadczy o tym wzrastająca z roku na rok liczba słuchaczy.

 

12-go grudnia nawet kaprysy pogodowe nie stanowiły przeszkody dla miłośników muzyki, którzy licznie przybyli na koncert. Jedynie zbyt mała liczba miejsc parkingowych w pobliżu kościoła stanowiła pewne utrudnienie, ale ten problem powinien już wkrótce zniknąć, jak zapewniają nas władze miasta.

 

Spotkania z muzyka w Kościele Parafialnym w Maciejowie są organizowane corocznie od 2005 roku i stały się niejako tradycją, wpisując się na kartę stałych wydarzeń kulturowych naszej dzielnicy. Zostały one zainicjowane przez Przewodniczącą Rady Dzielnicy Krystynę Postrzednik i Przewodniczącą Zarządu Dzielnicy Krystynę Klepacką, przy aktywnym współudziale Księdza Proboszcza Rudolfa Wilczka i pozostałych członków Rady Dzielnicy.

 

Koncert 12. grudnia 2010 r. w Maciejowie był szóstym spotkaniem z muzyką, a piątym w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej. Na zakończenie koncertu Rada Dzielnicy wręczyła dyrektorowi Sławomirowi Chrzanowskiemu i muzykom kwiaty oraz specjalne podziękowanie, jako wyraz wdzięczności za dotychczasowa współpracę.

 

Orkiestra powraca chętnie do Maciejowa, ze względu na wspaniałą publiczność, gościnność mieszkańców, którzy zawsze witają ich śląskim kołoczem, z kawą czy herbatą. „To wielka przyjemność gościć u was, powracamy do was również ze względu na doskonała akustykę w kościele i tłumy słuchaczy” – usłyszeliśmy podczas ostatniego koncertu od samego mistrza batuty.

 

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia życzymy dyrektorowi Sławomirowi Chrzanowskiemu i muzykom dużo zdrowia, radości, Błogosławieństwa Bożej Dzieciny i mile spędzonego czasu w gronie rodzinnym, a na nadchodzący Nowy Rok sukcesów na wielkich salach koncertowych w kraju i za granicą.

 

W tym miejscu należy podziękować wszystkim, którzy po koncercie z potrzeby serca wsparli prowadzoną przez SRK świetlicę środowiskową „Maciejka” i złożyli ofiarę na dożywianie dzieci uczęszczających do niej. Dziękujemy Władzom Miasta za wszelką przychylność i wsparcie w przygotowywaniu koncertów, Księdzu Proboszczowi Rudolfowi Wilczkowi, który jest otwarty na nowe formy przekazu – dotarcia do człowieka, za zaangażowanie i współorganizowanie takich duchowych przeżyć, całej Radzie Dzielnicy i wszystkim, którzy nie szczędzą czasu i pomagają w organizowaniu koncertów u nas w Maciejowie.

 

Otwórzmy serca !

 

Przewodnicząca Rady Dzielnicy

Krystyna Postrzednik
 List Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej
W imieniu muzyków oraz swoim chciałbym serdecznie podziękować za kolejne już zaproszenie (piąte!!!) do wykonania Koncertu w kościele pw. Św. Macieja w Zabrzu-Maciejowie.
Inicjatywa tychże wieczorów z muzyką zrodziła się kilka lat temu z inspiracji Rady Dzielnicy Maciejów oraz miejscowego księdza proboszcza.


Ponieważ Filharmonia Zabrzańska z ochotą koncertuje w kościołach, natychmiast podchwyciliśmy tę inicjatywę podbudowując autorytetem instytucji kultury wspaniałą i mrówczą zarazem pracę społeczniczek Rady Dzielnicy, a zwłaszcza pani Krystyny Postrzednik. To ona swoją pasją do muzyki i poezji (każdorazowo możemy słuchać jej wierszy), ale także mrówczą organizacyjną pracą współtworzy te świetne imprezy.
My jako instytucja artystyczna oraz ja osobiście, wielce doceniamy tę wspaniałą inicjatywę i każdorazowo przyjmiemy kolejne zaproszenie do Maciejowa. Ubolewamy natomiast, że taka Rada Dzielnicy z takimi społecznikami nie pojawia się w innych miejscach - można by wtedy w piękny i bezpośredni sposób przekazywać połączenie modlitwy i muzyki w profesjonalnym wykonaniu dla coraz szerszych mas odbiorców kultury wysokiej.


Z wyrazami najwyższego szacunku!

Sławomir Chrzanowski
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej


Msze Święte

Dni powszednie
poniedziałek – 7.00
wtorek – 18.00
środa – 7.00
czwartek – 18.00
piątek – 18.00
sobota – 7.00, 18.00

Msza szkolna
Pierwszy piątek miesiąca – 17.00

Niedziele i święta
8:00, 10:30, 18:00